Ale zanim zajęliśmy się maskami - mieliśmy oczywiście czas na kilka zabaw. Jedna z nich to zmieniona na potrzeby sprawności gra "gąski, gąski do domu" - zuchy uciekały nie przed wilkiem, ale przed wężem, który stawał się coraz dłuższy, gdy kogoś złapie. Druga zabawa - pochodząca z Tunezji - to "nieustraszony jeździec".
Po zabaw przyszedł czas na maski - przez chwilę posłuchaliśmy, co druhna ma na ich temat do powiedzenia i zabraliśmy się do pracy - każdy dostał kartkę z narysowaną połową maski, drugą połowę musieliśmy namalować sami. Było w sumie osiem wzorów masek, więc każdą maskę dostało około trzech osób. Gdy skończyliśmy pracę - wysłuchaliśmy po kolei opisów masek - kto uważał, że dany opis dotyczy jego maski - wstawał. Dowiedzieliśmy się z jakiego afrykańskiego kraju maski pochodzą oraz jakie są ich nazwy. Kto zgadł, że opis dotyczy jego maski - mógł na mapie Afryki wskazać kraj, z którego maska pochodzi.
W Kręgu Rady podjęliśmy wspólnie decyzję, że nie będziemy już wybierać Zucha Zbiórki. Ale oczywiście nie rezygnujemy z Zucha Miesiąca oraz Roku, o te tytuły ciągle będziemy walczyć :] Już za tydzień dowiemy się, kto został Zuchem Marca!
Przykłady kilku masek oraz ich nazwy i pochodzenie:
Nazwa maski: Bamileke Pochodzenie: Kamerun |
Nazwa maski: Dan Pochodzenie: Liberia |
Nazwa maski: Fang Pochodzenie: Gwinea Równikowa, Gabon, Kamerun |
Nazwa maski: Joruba Pochodzenie: Nigeria |
Nazwa maski: Czokwe Pochodzenie: Republika Konga |