Aktualności

PRZEKAŻ 1% PODATKU NA DZIAŁALNOŚĆ GROMADY!
NR KRS: 0000291419
CEL SZCZEGÓŁOWY: HUFIEC JAKTORÓW - 8 GZ "BAJKOWA KRAINA"

Następna zbiórka
: we wrześniu
Miejsce: szkoła Podstawowa w Międzyborowie

Krótka historia naszej gromady

Nasza gromada powstała w 2005 roku, a dokładniej - we wrześniu, z inicjatywy dwóch druhen: dh. Izabeli Wójcik oraz dh. Olgi Paluchowskiej. 

Na pierwszą zbiórkę gromady przybyło ośmioro dzieci chętnych zostać zuchami, stąd gromada przyjęła numer "8".

Podczas pierwszych zbiórek zuchy wraz z druhnami ustaliły parę podstawowych elementów obrzędowości gromady, między innymi kolor gromady, czyli żółty - ponieważ wszystkim kojarzył się z radością i zabawą, jakie przynosiły im zuchowe spotkania oraz nazwę: "Bajkowa Kraina".
I tak, po swoim kilkumiesięcznym okresie próbnym gromada zaczęła funkcjonować jako 8 GZ "Bajkowa Kraina" - jak to ma miejsce do chwili obecnej.

Od zawsze naszą drużynową jest dh. Iza, pierwszą przyboczną była dh. Olga Paluchowska, a następnymi przybocznymi i pomocnikami byli kolejno: dh. Sylwia Golińska (która teraz prowadzi gromadę zuchową w Jaktorowie), dh. Michał Goliński - brat dh. Sylwii, dh. Ola Musiałkiewicz, dh Iwona Śleszyńska,a obecnie naszymi przybocznymi są dh.Natalia Łyszkowska, dh.Dorota Orzechowska oraz dh.Edyta Szlaga.

Co roku skład naszej gromady się zmienia, a to za sprawą nieuniknionego - czyli mijającego czasu. Najstarsze zuchy osiągają wiek, w którym dorastają do tego, by stać się harcerzami. Spotykamy się wtedy z harcerzami z 7 ŚDH PZL i w obrzędowy i uroczysty sposób żegnamy się z zuchami i witamy ich jako harcerzy - od tej pory będą uczestniczyć w zbiórkach harcerskich, ale zawsze będą mile widzianymi gośćmi podczas naszych zuchowych spotkań.

Od czerwca 2012 r. modyfikacji uległ pewien bardzo ważny element naszej obrzędowości - do żółtych, słonecznych chust dołączył nowy kolor: niebieski. Od tej pory nasze chusty prezentują nie tylko pogodny i radosny kolor słońca, które zawsze świeci w Bajkowej Krainie, ale także kolor bezchmurnego nieba. 

Przez cały czas działania gromada tworzyła (i nadal tworzy!) swoją obrzędowość. A dokładniej - tworzą ją zuchy do niej należące.

A jakie są elementy naszej obrzędowości? Wystarczy zostać zuchem, by się przekonać! :]

Dh. Iza