Aktualności

PRZEKAŻ 1% PODATKU NA DZIAŁALNOŚĆ GROMADY!
NR KRS: 0000291419
CEL SZCZEGÓŁOWY: HUFIEC JAKTORÓW - 8 GZ "BAJKOWA KRAINA"

Następna zbiórka
: 07.04.2018 r.
Miejsce: szkoła Podstawowa w Międzyborowie

Krótka historia naszej gromady

Nasza gromada powstała w 2005 roku, a dokładniej - we wrześniu, z inicjatywy dwóch druhen: dh. Izabeli Wójcik oraz dh. Olgi Paluchowskiej. 

Na pierwszą zbiórkę gromady przybyło ośmioro dzieci chętnych zostać zuchami, stąd gromada przyjęła numer "8".

Podczas pierwszych zbiórek zuchy wraz z druhnami ustaliły parę podstawowych elementów obrzędowości gromady, między innymi kolor gromady, czyli żółty - ponieważ wszystkim kojarzył się z radością i zabawą, jakie przynosiły im zuchowe spotkania oraz nazwę: "Bajkowa Kraina".
I tak, po swoim kilkumiesięcznym okresie próbnym gromada zaczęła funkcjonować jako 8 GZ "Bajkowa Kraina" - jak to ma miejsce do chwili obecnej.

Od 2005 r. do 2015 r. naszą drużynową była dh. Izabela Wójcik. Od 2015 r. obowiązki drużynowej pełniła dh. Natalia Łyszkowska, która od 2016 r. jest oficjalnie naszą drużynową, a dh. Iza pełni obowiązki opiekuna gromady. 
Pierwszą przyboczną była dh. Olga Paluchowska, a następnymi przybocznymi i pomocnikami byli kolejno: dh. Sylwia Golińska, dh. Michał Goliński - brat dh. Sylwii, dh. Ola Musiałkiewicz, dh Iwona Śleszyńska,dh. Dorota Orzechowska, dh. Edyta Szlaga, dh. Emilia Jaroszewska, a obecnie przybocznymi i pomocnikami są dh. Julia Barańska, dh. Maria Pawlik,  dh. Bartosz Jadczak. 

Co roku skład naszej gromady się zmienia, a to za sprawą nieuniknionego - czyli mijającego czasu. Najstarsze zuchy osiągają wiek, w którym dorastają do tego, by stać się harcerzami. Spotykamy się wtedy z harcerzami z 7 WDH PZL i w obrzędowy i uroczysty sposób żegnamy się z zuchami i witamy ich jako harcerzy - od tej pory będą uczestniczyć w zbiórkach harcerskich, ale zawsze będą mile widzianymi gośćmi podczas naszych zuchowych spotkań.

Od czerwca 2012 r. modyfikacji uległ pewien bardzo ważny element naszej obrzędowości - do żółtych, słonecznych chust dołączył nowy kolor: niebieski. Od tej pory nasze chusty prezentują nie tylko pogodny i radosny kolor słońca, które zawsze świeci w Bajkowej Krainie, ale także kolor bezchmurnego nieba. 

Przez cały czas działania gromada tworzyła (i nadal tworzy!) swoją obrzędowość. A dokładniej - tworzą ją zuchy do niej należące.

A jakie są elementy naszej obrzędowości? Wystarczy zostać zuchem, by się przekonać! :]